Vyhledávání

c) 2013 Špindleráček - Všechna práva vyhrazena
Historie 1972 - 2012  "40 let se Špindleráčkem"
Reprezentace Statistika souboru Seznam členů Historie muziky Spolupracovníci
       Folklorní soubor Špindleráček vznikl ze vzpomínek Jany a Františka Tauchmanových na krásná léta prožitá ve vrchlabských národopisných souborech Krakonoš a Hořec. Záměrem bylo rozvíjet tvořivou kulturní činnost dětí v prostředí s výlučným zaměřením na sport a citově je připoutat k místu, kde se většinou narodily.

       V roce 1972 se poprvé představil veřejnosti 14-ti členný pěvecko - taneční kroužek žáků ZDŠ ze Špindlerova Mlýna. Ještě beze jména, ve vypůjčených halenkách a sukních, za klavírního doprovodu, ale s velkým nadšením. Malý vandrovníček s pytlem veselých i smutných písniček vyprávěl o životě lidí, kteří znali devatero řemesel a desátou bídu. A tak „Krakonošovy písničky“, jejichž autorkou byla spisovatelka Marie Kubátová, začaly putovat po nejbližším okolí.

      Léta ubíhala.Odcházeli a přicházeli noví tanečníci, zpěváci,  vypravěči, objevil se i sám vládce hor - Krakonoš. Vznikaly nové programové bloky - úspěšné i méně úspěšné: „Děti si hrají “,  „Ševcovská svita “ ,  „Pelnej pytel písniček“,  „Rok na horách“,  „Malí chalupníci “,  „Nic kalýho vod Žalýho “, „Muzikantský řemeslo“, „Posvícení v Martinicích “, „Naše Anče“……. V roce 1980 začala se souborem spolupracovat lidová muzika.

       V nejznámějším středisku zimních sportů, ve městě, kde do roku 1945 byla česká řeč slyšet jen výjimečně, se ve Špindleráčku  za 40 roků vystřídalo 450 tanečníků, zpěváků i muzikantů. S krkonošskými písněmi a tanci seznamovali diváky po celé České republice i v mnoha zemích Evropy.
Vystupovali v Polsku, Německu , Jugoslávii, Holandsku, Itálii, Francii, Dánsku, Švýcarsku a na Slovensku.

40 let byli vedoucími FS Špindleráček  i autory choreografií manželé Jana a František Tauchmanovi.